Powiększanie ust to zabieg, który w szybki sposób podnosi atrakcyjność naszej twarzy, odejmuje jej lat i dodaje świeżości. Pełne usta od zawsze kojarzyły się z młodością, witalnością, a także zmysłowością. Proces starzenia powoduje zanikanie czerwieni wargowej, rozmywanie się konturów ust, tworzenie się zmarszczek na ustach. Dzięki zabiegowi możemy zapobiegać starzeniu się tych okolic.
Wokół tematu powiększania ust narosło wiele mitów, będących efektem braku wiedzy, jak na przykład przekonanie, że usta powiększa się botoksem lub silikonem. Od dłuższego czasu w medycynie estetycznej najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do powiększania ust jest kwas hialuronowy – substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, będąca składnikiem tkanki łącznej. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów zabieg powiększania ust jest dobrze tolerowany i nie powoduje powikłań. Podawany podczas iniekcji kwas hialuronowy w formie przezroczystego żelu jest substancją, która utrzymuje się w naszym ciele czasowo, dlatego zabieg należy cyklicznie powtarzać.


Dzięki zabiegom przy pomocy kwasu hialuronowego możemy:

- podkreślić kontur ust

- zwiększyć objętość górnej i dolnej wargi

- zlikwidować dysproporcje pomiędzy górną i dolną wargą

- unieść opadające kąciki ust

- podkreślić tzw. łuki kupidyna nad górną wargą



`Przebieg zabiegu:

Przed zabiegiem stosujemy znieczulenie miejscowe w postaci maści znieczulającej o wysokiej zawartości lidokainy. Iniekcja kwasu hialuronowego trwa średnio 20-30 minut.
Po zabiegu usta są z reguły dosyć mocno obrzęknięte i wrażliwe, mogą uwidocznić się na nich drobne siniaczki. Przez 2 tygodnie po zabiegu należy chronić usta przed ciepłem i promieniowaniem UV, gdyż może to prowadzić do przedwczesnego wchłonięcia się kwasu hialuronowego. Opuchlizna z reguły ustępuje po kilku godzinach. Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu widoczny jest największy efekt powiększenia ze względu na silne wiązanie wody przez kwas hialuronowy. W tym czasie może również występować zwiększona twardość ust. Osoby ze skłonnością do opryszczki powinny zapobiegawczo zażywać preparaty hamujące wirusa. Następnego dnia po zabiegu należy zacząć wykonywać masaż ust, zgodnie z instrukcjami uzyskanymi od lekarza, żeby zapobiegać zbijaniu się preparatu w grudki.




Najczęściej pojawiające się pytania związane z tematem powiększania ust:

Czy moje usta po zabiegu będą wyglądały sztucznie?

Odp: Preparaty, które podajemy podczas zabiegu są dostosowane w ilości, która daje bardzo naturalne efekty. Nie ma możliwości osiągnięcia przerysowanego efektu przy pomocy ampułki o pojemności 1 ml.

Czy zabieg jest bolesny?

Odp: Zabieg daje dosyć nieprzyjemne uczucie rozpierania i pieczenia podczas podawania preparatu. Stosowana maść znieczulająca niweluje odczucia związane z ukłuciem igły w usta.

Czy preparat jest wyczuwalny w ustach?

Odp: Preparat nie jest wyczuwany w ustach. Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu usta mogą być twardsze niż zwykle z powodu silnego wiązania wody przez kwas hialuronowy, ale jest to stan przejściowy.

Czy po zabiegu utworzą się grudki w ustach?

Odp: Stosowane przez nas preparaty są produktami renomowanych firm, o plastycznej strukturze i nie powinny wywoływać grudek, pomimo tego staramy się dodatkowo zapobiegać ich powstawaniu stosując po zabiegu masaż ust według zaleceń lekarza. Tworzenie się grudek może być również uwarunkowane indywidualną budową ust i predyspozycjami organizmu. Grudki, jeśli już wystąpią, nie są widoczne na zewnątrz, wyczuwalne są tylko przy mocnym ściśnięciu warg palcami.

Czy możliwe jest przemieszczenie się preparatu poza linię ust?

Odp: Przemieszczanie się preparatu poza linię ust jest bardzo rzadkie. W ciągu pierwszych 2 tygodni od zabiegu możemy spróbować przemasować preparat w kierunku linii ust, później możemy wykonać zabieg hialuronidazy w celu rozpuszczenia nadmiaru preparatu.

Kiedy można powtórzyć zabieg wypełniania ust?

Odp: Zabieg można powtórzyć w dowolnym momencie, ale wskazane jest jego wykonanie minimum po 2 tygodniach od pierwszego zabiegu, ponieważ po tym czasie preparat zwiąże się na stałe z tkankami, co da nam pełny obraz wyglądu ust po zabiegu.

Jak długo preparat utrzyma się w ustach?

Odp: Średni czas utrzymywania się kwasu hialuronowego w ustach to 6-24 miesięcy. Uzależnione jest to od rodzaju preparatu (gęstości, usieciowania), a także od indywidualnych predyspozycji organizmu do rozkładania kwasu hialuronowego w ciele. Wraz z wiekiem rośnie w naszym organizmie aktywność enzymów hialuronidazy, odpowiedzialnych za rozkładanie kwasu hialuronowego, dlatego czas utrzymywania się preparatu w ustach 20-latki będzie średnio dwukrotnie dłuższy niż w ustach 40-latki.

Czy można mieszać preparaty kwasu hialuronowego różnych marek?

Odp: Jeśli stosujemy preparaty renomowanych marek, nie powinny nastąpić jakiekolwiek powikłania, jednak dla pewności lepiej wstrzymać się 4 miesiące przed aplikacją preparatu innej marki.

Kiedy można wykonać makijaż permanentny ust?

Odp : Makijaż permanentny wykonuje się przed planowanym powiększaniem ust. Jeśli jesteśmy już po powiększaniu, dobrze jest odczekać z makijażem permanentnym przynajmniej pół roku, a najlepiej do całkowitego wchłonięcia się preparatu w ustach.




Przeciwwskazania do zabiegu:

- opryszczka

- tendencje do tworzenia się blizn przerostowych i bliznowców

- choroby układu immunologicznego

- alergia na kwas hialuronowy

- ciąża